აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალური გაზსადენის ნატახტარი-ლეხურას 31 კილომეტრიანი მონაკვეთი
პროექტს, ნავთობისა და გაზის კორპორაცია, ბიზნეს გეგმისა და ბუნებრივი გაზის სატრანსპორტო ქსელის განვითარების 10 წლიანი გეგმის საფუძველზე, საკუთარი სახსრებით ახორციელებს. 31 კილომეტრიან მონაკვეთის მშენებლობაზე, ჯამში, დაახლოებით, 8 მილიონ ლარზე მეტი გაიხარჯა. ნატახტარი-ლეხურას 31 კილომეტრიანი სიგრძის მონაკვეთიდან 14 კმ-დე სიგრძის მონაკვეთის (ქსანი-ლეხურა) მშენებლობა 2019 წლის ზაფხულში დასრულდა. დარჩენილი 17,5 კმ-იანი მონაკვეთის (ნატახტარი-ქსანი) სამშენებლო სამუშაოები კი შპს „რაპიდ ინჯინიირინგ & კონსტრაკშენ“-მა 2022 წლის ბოლოს დაასრულა.
ამჟამად, დასავლეთ საქართველოს გაზმომარაგება წარმოებს ,,საგურამო-ქუთაისის” მაგისტრალური გაზსადენით, რომელიც ექსპლუატაციაში 60-იანი წლების ბოლოს შევიდა. იმის გამო, რომ მისი ტექნიკური მდგომარეობა ამ დროიდან აღარ გაუმჯობესებულა და ვერ აკმაყოფილებდა თანამედროვე სტანდარტებს, საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ სრულიად ახალი, უახლეს მიდგომებზე მორგებული მაგისტრალური გაზსადენის მშენებლობა წამოიწყო.

The project is implemented by GOGC using its own funds, on the basis of the Business Plan and 10-Year Natural Gas Transmission Network Development Plan. More than 8 million GEL have been spent on construction of the 31 km section in total. Out of Natakhtari-Lekhura 31 km section, construction of 14 km section (Ksani-Lekhura) was finalized in summer, 2019.
Currently, gas supply of the West Georgia is provided by "Saguramo-Kutaisi" main gas pipeline which became operational in the late 1960s. Due to the fact that its technical condition has not been improved since than and does not meet the modern standards, GOGC commenced construction of a brand-new main gas pipeline, accommodated to the state-of-the-art approaches.