გარდაბნის თბოსადგური 2
“გარდაბნის თბოსადგური 2 “-ის სამშენებლო სამუშაოების აქტიური ფაზა 2018 წლის გაზაფხულზე დაიწყო. მშენებლობა დასრულდა 2019 წლის დეკემბერში. 2020 წლის მარტში სემეკ-მა გასცა შპს გარდაბნის თბოსადგური 2-ზე ელექტროენერგიის წარმოების ლიცენზია და შესაბამისად თბოსადგური შევიდა ექსპლუატაციაში 2020 წელს. მეორე თბოსადგურის დადგმული სიმძლავრე, გარდაბნის პირველი ენერგოეფექტური თბოსადგურის მსგავსად, რომელიც ექსპლუატაციაში შევიდა 2015 წელს, შეადგენს 230 მგვტ-ს. იგი აღჭურვილია თანამედროვე ტიპის ,,ჯენერალ ელექტრიკის’’ გაზისა და ორთქლის ტურბინებით და გენერატორებით. განხორციელებულ პროექტს უდიდესი სტრატეგიული მნიშვნელობა გააჩნია ქართული ენერგეტიკული სისტემისა და მთლიანად ენერგო-სექტორის მდგრადობისთვის და მისი წარმატებული განვითარებისთვის.
“გარდაბნის თბოსადგური 2“ მშენებელი ჩინური კომპანია, China Tianchen Engineering Corporation (TCC) - ერთერთი ყველაზე მსხვილი საინჟინრო-ინდუსტრიული კორპორაციაა, რომელიც 1953 წელს აღმოსავლეთ ჩინეთის ქალაქ ტიანჯინში დაარსდა.
კომბინირებული ციკლის თბოელექტროსადგურის მშენებლობის დაფინანსება მთლიანად სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ შიდა რესურსებით მოხდა.
სს "საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია“ სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული ენერგეტიკული კომპანიაა, რომლის საქმიანობა საქართველოში არსებული მაგისტრალური გაზსადენებისა და ნავთობსადენების ექსპლუატაცია, მათი რეაბილიტაცია და ახლით შეცვლაა.
კომპანია ჩართულია ელექტროენერგიის გენერაციაში, ნავთობ-გაზის ტრანსპორტირებასა და სხვა მნიშვნელოვან ენერგეტიკულ პროექტებში, მათ შორის გაზის მიწისქვეშა საცავის განვითარებაში. სს “საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციას“ მინიჭებული აქვს BB საერთაშორისო საინვესტიციო რეიტინგი.

Gardabani Power Plant 2
The project was completed in December 2019. In March 2020 GNERC issued electricity generation license to Gardabani 2 LLC and consequently Power Plant was put into exploitation in 2020. The installed capacity of the power plant is the same (230MW) as the one of the first energy efficient thermal power plant in Gardabani which was launched in 2015. The plant is equipped with modern “General Electric” gas and steam turbines and generators. The finished project has a major strategic significance for the sustainability of energy system and entire energy sector of Georgia and its successful development.
Construction of Gardabani TTP -2 is carried out by China Tianchen Engineering Corporation (TCC) – one of the major engineering corporations of China established in 1953 in the eastern city of Tianchen.
JSC Georgian Oil and Gas Corporation funded the construction of combined cycle thermal power plant using its internal resources only.
JSC Georgian Oil and Gas Cooperation is a state-owned energy company engaged in operation, rehabilitation and replacement of trunk oil and gas pipeline systems of Georgia. The Company is involved in power generation, oil and gas transportation and other significant energy projects, including the development of underground gas storage project.