აზერბაიჯანი-საქართველო-რუმინეთის ინტერკონექტორი
სამხრეთის დერეფნის ფარგლებში გაზის ტრანსპორტირების ახალი მარშრუტის ჩამოყალიბების მიზნით 2009-2010 წლებში გამართული მოლაპარაკებების შედეგად მიღწეულ იქნა შეთანხმება აზერბაიჯანი-საქართველო-რუმინეთის ინტერკონექტორის (АGRI-Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) პროექტის რეალიზაციაზე, რომელიც საქართველოს ტერიტორიის და შავი ზღვის გავლით (გათხევადებული ფორმით) რუმინეთში და შემდგომ ევროპის ბაზარზე გაზის ტრანსპორტირებას ითვალისწინებს.
2011 წლის 14 სექტემბერს, ქ. ბაქოში საქართველოს, აზერბაიჯანის და რუმინეთის პრეზიდენტებმა და უნგრეთის პრემიერ-მინისტრმა ხელი მოაწერეს პროექტის მხარდამჭერ დეკლარაციას. ამავე ღონისძიების ფარგლებში, სამივე ქვეყნის შესაბამისმა კომპანიებმა - SOCAR (აზერბაიჯანი), GOGC (საქართველო) და Romgaz (რუმინეთი) ხელი მოაწერეს აზერბაიჯანი-საქართველო-რუმინეთის ინტერკონექტორის პროექტის განმახორციელებელი ერთობლივი კომპანიის - SC AGRI LNG Project Company S.R.L. სადამფუძნებლო ხელშეკრულებას და ურთიერთგაგების მემორანდუმს პროექტის განხორციელების თაობაზე. მოგვიანებით SC AGRI LNG Project Company S.R.L.-ს შეუერთდა უნგრული კომპანია MVM.
აზერბაიჯანი-საქართველო-რუმინეთის ინტერკონექტორის პროექტის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთების მომზადების მიზნით ერთობლივი კომპანიის მიერ დაქირავებული იქნა ინგლისური საკონსულტაციო კომპანია Penspen Ltd. 2015 წლის იანვარში AGRI LNG Project Company S.R.L.–ის დირექტორთა საბჭომ მიიღო Pespen Ltd.-ის მიერ AGRI-ს პროექტის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთება.
АGRI ევროკავშირის ენერგოდივერსიფიკაციისა და გაზის მიმწოდებელთა ალტერნატიული მარშრუტების შემუშავების პოლიტიკას პასუხობს. პროექტი “გაზის სამხრეთ დერეფნის” შემადგენელი ნაწილია და საერთაშორისო მხარდაჭერით სარგებლობს.

Аzerbaijan-Georgia-Romania Interconnector
Within the framework of the Southern Corridor Project, negotiations for the creation of new gas transportation routes were held in 2009-2010. As a result, an agreement was reached on the implementation of the Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector project (AGRI), envisaging liquefied natural gas transportation to Romania and the European market via the territory of Georgia and the Black Sea.
On September 14, 2011, the Presidents of Georgia, Azerbaijan, Romania and the Prime Minister of Hungary signed a project support declaration in Baku. On the same occasion the respective companies of all three countries – SOCAR (Azerbaijan), GOGC (Georgia) and Romgaz (Romania) signed a Memorandum of Understanding and the Incorporation Act (SC AGRI LNG Project Company SRL) to implement the Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector project. At a later stage, a Hungarian company MVM joined SC AGRI LNG Project Company SRL.
For the purpose of preparation of the Feasibility Study for the AGRI Project, SC AGRI LNG Project Company SRL hired the UK-based consulting company "Penspen" Ltd. In January 2015, the Board of Directors of AGRI LNG Project Company SRL approved the Feasibility Study prepared by "Penspen" Ltd.
АGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) meets EU energy diversification and alternative supply route policy. The project is a part of the South Corridor project and enjoys wide international support.