გიორგი ბახტაძე - 2020 წელს საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია განაგრძობს ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოების განმტკიცების საქმეში თავისი როლის შესრულებას
07 თებერვალი, 2020
სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ენერგეტიკული კომპანიის, საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა, გიორგი ბახტაძემ „ინტერპრესნიუსთან“ გასული წლის შედეგები შეაჯამა და 2020 წლის გეგმებზე ისაუბრა.
- ცოტა ხნის წინ გაიმართა ნავთობისა და გაზის კორპორაციის ინვესტიციით აშენებული გარდაბნის ახალი თბოსადგურის გახსნის ღონისძიება, სადაც პრემიერ-მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ნავთობისა და გაზის კორპორაციას პროექტის განხორციელებისთვის. თქვენ როგორ აფასებთ ამ პროექტს? შეიძლება იგი დასახელდეს თქვენი კორპორაციის ყველაზე წარმატებულ პროექტად?
- გარდაბანის „თბოსადგური-2“ არის ძალიან მნიშვნელოვანი და სტრატეგიული პროექტი ჩვენი ქვეყნისთვის და რა თქმა უნდა, კორპორაციისთვის. ახალი თბოსადგური, რომელიც 230 მეგავატს მატებს ერთიან ენერგოსისტემას, თითქმის 2-ჯერ, 50%-ით, ამცირებს ქვეყანაში იმპორტირებულ ელექტროენერგიას. ამასთან ერთად, მნიშვნელოვნად სტაბილურს ხდის ქვეყნის ელექტროსისტემას. საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ პროექტი საკუთარი ფინანსური სახსრებით, 180 მილიონი დოლარის ინვესტიციით განახორციელა და უმოკლეს, დათქმულ ვადაში დაასრულა. ახალი თბოელექტროსადგური, საქართველოში პირველი, ინოვაციური, ე.წ. ნულიდან გაშვების ანუ Black Start ფუნქციით არის აღჭურვილი, რომელიც ქვეყნის ენერგოსისტემაში ავარიული მდგომარეობის წარმოშობის შემთხვევაში, დროის მოკლე პერიოდში ამუშავების, ელექტროსისტემისათვის ელექტროენერგიის მიწოდებას და ნულიდან აღდგენის შესაძლებლობას იძლევა. გარდაბნის თბოსადგური-2 რა თქმა უნდა, ჩვენი კორპორაციისთვის გასული წლის ყველაზე წარმატებული პროექტია.
- რამდენად დაემთხვა კორპორაციის 2019 წლის დასაწყისში გაწერილი გეგმა და წლის ბოლოს მიღებული შედეგი ერთმანეთს?
- საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის ბიზნეს-გეგმის მიხედვით, 2019 წლის დასაწყისში დასახულ მიზნებსა და შედეგებს ნამდვილად მივაღწიეთ, ვგულისხმობ როგორც ფინანსურ შედეგებს, ასევე განხორციელებულ პროექტებს. ჩვენი მოლოდინებით კომპანიის წმინდა მოგება დაგეგმილზე მეტი იქნება, ეს წარმატება ჩვენი გუნდის ძალიან მიზანმიმართულმა და შედეგზე ორიენტირებულმა შრომამ და ასევე, კორპორაციის კომერციულ სექტორში ოპერირებამ განაპირობა.
- გარდაბნის თბოსადგურის გარდა კიდევ რა მნიშვნელოვან პროექტებს გამოყოფდით, რაც 2019 წელს განახორციელა კორპორაციამ?
- ჩვენი გუნდის მიერ განხორციელებული პროექტებიდან ასევე აღსანიშნავია რუსთავის ახალი გაზგამანაწილებელი სადგურის მშენებლობა. სადგური უკვე დავასრულეთ, იგი უახლოეს დღეებში დაერთდება ქსელზე; მალე რუსთვის 65 ათასიან მოსახლეობას და უმსხვილეს საწარმოო ობიექტებს ბუნებრივი გაზი ახალი, თანამედროვე სტანდარტის გაზგამანაწილებელი სადგურის მეშვეობით მიეწოდება- გაიზრდება გაზმომარაგების საიმედოობა და ხარისხი. სხვათა შორის, ამ დრომდე რუსთავი 1959 წელს აშენებული გაზგამანაწილებლის მეშვეობით მარაგდებოდა. ამ პროექტში კორპორაციამ 9 მილიონი ლარის ინვესტიცია განვახორციელეთ.
ასევე, ძალიან მნიშვნელოვანია ადიგენი- გოდერძის ახალი, 33 კილომეტრის გაზსადენი, რომელიც ასევე ჩვენი კორპორაციის ფინანსური სახსრებით- 11.5 მილიონი ლარის ინვესტიციით ავაშენეთ. გოდერძის საკურორტო ზონამ წელს პირველად მიიღო ბუნებრივი გაზი, რაც ახალ შესაძლებლობებს იძლევა არამარტო კურორტის განვითარებისთვის, არამედ არსებითად აუმჯობესებს ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალურ და ეკონომიკურ მდგომარეობას. 2019 წელს კორპორაციამ მთელი საქართველოს მასშტაბით, ჯამში, 97 კილომეტრი გაზსადენის სარეაბილიტაციო სამუშაოები განახორციელა.
- გასულ წელს სარეიტინგო სააგენტო Fitch-მა კორპორაციას გაუუმჯობესა საკრედიტო რეიტინგი, თუმცა მათსავე განცხადებაში იყო აღნიშნული, რომ კორპორაციის სამომავლო პროექტები, როგორიცაა მიწისქვეშა გაზსაცავი, კორპორაციისთვის გარკვეულ ფინანსურ რისკებს შეიცავს. პირველ რიგში, რით იყო განპირობებული აღნიშული გაუმჯობესება და როგორ აპირებს კორპორაცია თავი აარიდოს მოსალოდნელ რისკებს?
- მთავარი ფაქტორი, რამაც კორპორაციის რეიტინგის გაუმჯობესება განაპირობა, იყო ქვეყნის რეიტინგის გაუმჯობესება. სარეიტინგო სააგენტომ რა თქმა უნდა, ასევე გაითვალისწინა კორპორაციის ფინანსური მდგრადობა და დივერსიფიკაცია ელექტროენერგიის გენერაციის კუთხით. რაც შეეხება გაზსაცავის პროექტთან დაკავშირებულ რისკებს, ეს პროექტის კომპლექსურობიდან და მისი ღირებულებიდან გამომდინარეობს. თუმცა აღსანიშნავია, რომ კორპორაციამ უკვე მოიზიდა 150 მლნ. ევროს ოდენობის გრძელვადიანი ფინანსური რესურსი დაბალი საპროცენტო განაკვეთით გერმანიის განვითარების ბანკისგან (KfW). 2020 წელს აგრეთვე იგეგმება სასესხო ხელშეკრულების გაფორმება ევროპის საინვესტიციო ბანკთან (EIB), რაც სრულად უზრუნველყოფს პროექტის განხორციელებისათვის საჭირო ფინანსურ რესურსს. აღსანიშნავია აგრეთვე, რომ კონტრაქტორის შერჩევა მიმდინარეობს KfW-ს წესებით და სწორედ ეს ბანკი წარმართავს ამ პროცესს სხვა მონაწილეებთან ერთად.
რაც შეეხება თვითონ გაზსაცავის მშენებლობას, ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი და სტრატეგიული პროექტი, რომელიც მნიშვნელოვნად აამაღლებს ჩვენი ქვეყნის ენერგო უსაფრთხოებას და ენერგოდამოუკიდებლობას; ჩვენთვის საამაყოა, რომ მას სწორედ ნავთობისა და გაზის კორპორაცია განახორციელებს. ამჟამად მიმდინარეობს ტენდერის ბოლო ფაზა, იმედი გვაქვს წლის პირველ ნახევარში გამოვავლენთ გამარჯვებულ კომპანიას.
- 2020 წლისთვის 300 მილიონი ევროს ოდენობის ობლიგაციების გამოშვებას გეგმავთ? როგორ აპირებთ ამ პროექტის განხორციელებას და რას მოუტანს ეს კორპორაციას?
- გაზაფხულზე დაგეგმილი გვაქვს რეფინანსირება და ბაზრიდან დაახლოებით 300 მილიონი ევროს მოზიდვას ვგეგმავთ. რეფინანსირება განკუთვნილია ძველი, 250 მილიონი დოლარის დავალიანების გადასაფარად და დანარჩენი მოზიდული თანხა გამოყენებული იქნება გენერაციის ახალი ობიექტის- გარდაბნის მესამე თბოელექტროსადგურის მშენებლობისთვის.
- ნოემბრის ბოლოს გაიმართა ტრანს- ანატოლიური გაზსადენის TANAP ოფიციალური გახსნა, რომელსაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, გიორგი გახარიაც ესწრებოდა. პრემიერის განმარტებით, ეს არის უმნიშვნელოვანესი პროექტი, რომელიც საქართველოს ტრანზიტულ ფუნქციას კიდევ უფრო მეტ დატვირთვას სძენს. თქვენ, როგორც საქართველოს მაგისტრალური გაზსადენების მფლობელი კომპანიის დირექტორი, როგორ აფასებთ პროექტის სტრატეგიულ მნიშვნელობას ჩვენი ქვეყნისთვის?
- საქართველოს ტერიტორიაზე განლაგებული სამხრეთ კავკასიური (ბაქო-თბილისი-ერზრუმის) მილსადენი, TANAP-თან ერთად უზრუნველყოფს კასპიის საბადოების გაზის მიწოდებას თურქეთისა და ევროპის ბაზრებისათვის.
როგორც იცით, 2018 წლამდე, TANAP-ს ექსპლუატაციის დაწყებამდე საქართველოს შეეძლო შაჰ დენიზის საბადოდან, მაქსიმუმ 330 მლნ კუბური მეტრი გაზის მიღება. მისი ამოქმედების შემდეგ თანდათანობით გაიზრდება სამხრეთის გაზის კორიდორით, მათ შორის საქართველოს ტერიტორიაზე გატარებული გაზის მოცულობა: 2024-2026 წლებისათვის და შემდგომ პერიოდში იგი 22 მლრდ კუბურ მეტრამდე გაიზრდება, რაც საქართველოს საშუალებას მისცემს ყოველწლიურად 1,1 მლრდ კუბურ მეტრამდე გაზი შეღავათიანი ფასით მიიღოს.
ამ დრომდე საქართველო გაზის მხოლოდ რეგიონული მნიშვნელობის სატრანზიტო ქვეყანას წარმოადგენდა (ახორცილებდა აზერბაიჯანული გაზის ტრანზიტს თურქეთში და რუსული გაზის ტრანზიტს სომხეთში), TANAP-ის ამოქმედების შემდეგ მას უკვე საერთაშორისო მასშტაბის მნიშვნელობა ენიჭება. ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიაზე გატარებული გაზი მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს საერთაშორისო, მათ შორის, ევროკავშირის ენერგეტიკული ბაზრების დივერსიფიკაციისა და მიწოდების უსაფრთხოების ამაღლებაში.
- რა გეგმები აქვს კორპორაციას 2020 წლისთვის? რა იქნება წელს თქვენი საქმიანობის პრიორიტეტები?
- რამდენიმე წელია საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია, საქმიანობის დივერსიფიკაციის შედეგად, ინტენსიურად არის ჩართული ელექტროენერგიის გენერაციაში. ამ ბაზარზე ჩვენ უკვე ძალიან სერიოზულ მოთამაშედ ჩამოვყალიბდით და 2020-შიც ჩვენი ბიზნეს-გეგმის თანახმად აქტიურად ვიქნებით ამ პროცესის მონაწილე.
ამ დროისთვის კორპორაციამ უკვე დაასრულა გარდაბანი 3-ის ტექნიკურ-ეკონომიკური შესწავლა. ცნობილია, რომ მისი დადგმული სიმძლავრე დაახლოებით 272 მეგავატი იქნება. წლის მეორე ნახევარში ვგეგმავთ პროექტის სამშენებლო სამუშაოების დაწყებას, ხოლო 2022 წლის ბოლოს თბოსადგური ექსპლუატაციაში შევა.2020 წელსაც საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია, როგორც სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული უმსხვილესი ენერგეტიკული კომპანია, რა თქმა უნდა, განაგრძობს თავისი მნიშვნელოვანი როლის შესრულებას ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოების და ენერგოდამოუკიდებლობის განმტკიცების საქმეში.
კორპორაციის პრიორიტეტად რჩება ქვეყნის სოციალური სექტორის, ბუნებრივი გაზით მომარაგების გარანტირებული უზრუნველყოფა, აგრეთვე, ნავთობისა და გაზის სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის განვითარება.
ჩვენი ძალების განსაკუთრებული კონცენტრაცია, ცხადია იქნება ორი დიდ, სამომავლო პროექტზე, რაზეც უკვე ვისაუბრეთ- ეს არის გარდაბანი 3-ის და გაზსაცავის მშენებლობა. ამასთან ერთად, ჩვენ კვლავაც აქტიურად განვაგრძობთ გაზსადენების რეაბილიტაციის პროექტებს.

Giorgi Bakhtadze – Georgian Oil and Gas Corporation continues playing its role in strengthening of energy security of Georgia in 2020
07 February, 2020
Giorgi Bakhtadze, General Director of the state-owned energy company – Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC), summarized the results of the last year and discussed the plans for 2020 in the interview with "InterPressNew".
- Opening ceremony of the new Gardabani TPP constructed with the investments of GOGC was held recently and the Prime Minister expressed gratitude to GOGC for the project implementation. What is your evaluation of this project? Can it be named as the most successful project of GOGC?
- Gardabani-2 TPP is a very important and strategic project for our country and of course, for GOGC. The new TPP which adds 230 MW to the unified electric power system, reduces the electricity imported to the country by almost twice, by 50%. At the same time, it makes the country's electric power system considerably stable. GOGC implemented the project with its own funds, with the investment of USD 180 mln. and finalized it within the shortest, agreed time. The new TPP is equipped with innovative, so-called Black Start function, which allows for supply of power to the electric power system and restoration from zero within the shortest time in case of occurrence of emergency in the country’s energy system. Of course, Gardabani-2 TPP is the most successful project of the last year for GOGC.
- To what extent did the plans set for GOGC in the early 2019 coincide with the results achieved by the end of the year?
- We indeed achieved the goals and results set in the early 2019 according to the business plan of GOGC, both in terms of financial results and implemented projects. We expect that the net profit of the company will be higher than planned. This success was predetermined by a very purposeful and result-oriented work of our team and also, operation of GOGC in the commercial sector.
- Apart from Gardabani TPP, what other significant projects were implemented by GOGC in 2019?
- Construction of a new gas distribution station in Rustavi should be mentioned among the projects implemented by our team. We have already finalized its construction and it will be connected to the network in the next few days; Soon, 65 thousand residents and the largest industrial facilities of Rustavi will receive natural gas through a new gas distribution station of modern standards – reliability and quality of gas supply will be increased. By the way, until now Rustavi was supplied with gas through the gas distribution network built in 1959. GOGC invested 9 million GEL in this project.
Also, a new, 33 km Adigeni-Goderdzi gas pipeline is very important, which was also built with funds of GOGC – investment of 11.5 million GEL. Goderdzi resort zone received natural gas for the first time this year which not only provides new opportunities for the resort development but also significantly improves the social and economic condition of the local population. In 2019, GOGC carried out rehabilitation works of 97 km of gas pipeline in total throughout Georgia.
- Last year, Fitch Ratings improved the credit rating of GOGC, however, in their statement it was mentioned that the future projects of GOGC, such as the underground gas storage, contain certain financial risks for GOGC. First of all, what preconditioned this improvement and how does GOGC plan to avoid the expected risks?
- The main factor that predetermined improvement of GOGC’s rating was improvement of the country’s rating. Of course, the rating agency also considered financial sustainability of GOGC and diversification of power generation. As for the risks associated with the gas storage project, they arise out of the complex nature of the project and its cost. However, it should be mentioned that GOGC has already raised a long-term loan in the amount of EUR 150 mln. at a low interest rate from the German Development Bank (KfW). It is also planned to conclude a loan agreement with the European Investment Bank (IEB) in 2020, which will fully provide the financial resources required for the project implementation. It should also be mentioned that the Contractor is selected under KfW rules and this Bank manages this process together with other participants.
As for the pipeline construction, this is a very important and strategic project which will considerably increase the energy security and energy independence of our country; We are proud that this project will be implemented by GOGC. The final phase of the tender is underway and we hope that we will identify the winner company in the first half of the year.
- Do you plan to issue Eurobonds in the amount of EUR 300 mln. in 2020? How do you plan to implement this project and how will GOGC benefit from it?
- Refinancing and attraction of approx. EUR 300 mln. from the market are planned in spring. Refinancing is intended for repayment of the old indebtedness in the amount of USD 250 mln. and the remaining attracted amount will be used for construction of a new generation facility – Gardabani-3 TPP.
- Trans-Anatolian Pipeline (TANAP) was officially opened at the end of November and this event was attended by the Georgian Prime Minister – Giorgi Gakharia. According to the Prime Minister, this is the most significant project which will attach more importance to the transit function of Georgia. How do you, as the Director of the company owning the trunk pipelines of Georgia, evaluate the strategic importance of the project for our country?
- South Caucasus (Baku-Tbilisi-Erzurum) Pipeline located on the territory of Georgia, together with TANAP, will ensure supply of gas from Caspian fields to the markets of Turkey and Europe.
As you know, before 2018, before TANAP was put into operation, Georgia could receive maximum of 300 mcm of gas from Shah Deniz field. After putting of TANAP into operation, the volumes of gas transited through the Southern Gas Corridor, including via the territory of Georgia will be gradually increased: by 2024-2026 and in the following period, the volume will be increased up to 22 bcm, which will allow Georgia to receive up to 1,1 bcm of gas annually at a preferential price.
Until that time, Georgia represented a country of a regional significance only (it transited gas from Azerbaijan to Turkey and Russian gas to Armenia). After putting of TANAP into operation, international significance is attached to it. Gas transited through the territory of our country will play an important role in diversification of international, including EU’s energy markets and increasing security of supply.
- What are the plans of GOGC for 2020? What will be your priority activities this year?
- GOGC has been intensely engaged in power generation as a result of diversification of activities for several years already. Our company has already become a very serious player at the market and according to our business plan, we will be actively participating in this process in 2020 too.
By this moment, GOGC has already finalized feasibility study of Gardabani-3 TPP. It is known that its installed capacity will be approx. 272 MW. In the second half of the year we plan to start the construction works of the project and the TPP will be put into operation at the end of 2022. GOGC as the largest state-owned energy company will continue playing its significant role in strengthening of energy security and energy independence of the country in 2020 too. Guaranteed gas supply of the country’s social sector as well as development of oil and gas transport infrastructure remain as priorities of GOGC.
Certainly, our forces will be particularly focused on two large, future projects that we have discussed above – construction of Gardabani-3 TPP and the gas storage. At the same time, we will continue active implementation of gas pipeline rehabilitation projects.