მიწისქვეშა გაზსაცავის დასაფინანსებლად გერმანიის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკმა საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციას 150 მილიონი ევრო გამოუყო
24 აგვისტო, 2018
სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციასა“ და გერმანიის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკს (KfW) შორის სამგორის სამხრეთი თაღის საბადოზე მიწისქვეშა გაზსაცავის მოწყობის თაობაზე სესხის ხელშეკრულება გაფორმდა. სესხის ხელშეკრულება ითვალისწინებს მიწისქვეშა გაზსაცავის მშენებლობისთვის 150 მილიონი ევროს ოდენობის დაფინანსების გამოყოფას.
მიწისქვეშა გაზსაცავის მშენებლობით მნიშვნელოვნად გაიზრდება საქართველოს ენერგეტიკული უსაფრთხოება. პროექტი მნიშვნელოვანწილად შეუწყობს ხელს ქვეყანაში გაზის მიწოდებასა და მოხმარებას შორის არსებული სეზონური დისბალანსის დარეგულირებას და ზამთრის პერიოდში პიკური მოხმარების დაკმაყოფილებას. გარდა ამისა, საქართველოში გაზის იმპორტის დაუგეგმავი, ავარიული შეწყვეტის შემთხვევაში, შესაძლებელი იქნება საცავიდან ქვეყნის მომხმარებლების გაზით შეუფერხებელი მომარაგება.
გაზსაცავის მშენებლობა განხორციელდება თბილისთან ახლოს სამგორის სამხრეთი თაღის დაცლილ, დამუშავებულ ნავთობის საბადოზე და მასში 300 მილიონ კუბურ მეტრამდე გაზის შენახვა იქნება შესაძლებელი.
საქართველოში მიწისქვეშა გაზსაცავის პროექტის განვითარების ფარგლებში უკვე მომზადდა ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთება და შესაბამისი საინჟინრო-ტექნიკური დოკუმენტაცია. ამჟამად მიმდინარეობს სამშენებლო კომპანიისა და ასევე, გარემოსდაცვითი კონსულტანტის შერჩევის პროცედურები საერთაშორისო შესყიდვების წესების შესაბამისად.
სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია“ წარმატებით აგრძელებს მოლაპარაკებებს ევროპის საინვესტიციო ბანკთან (EIB) მიწისქვეშა გაზსაცავის მშენებლობისთვის საჭირო დამატებითი 100 მილიონი აშშ დოლარის მოზიდვის თაობაზე, რაც KfW-სგან მიღებულ დაფინანსებასთან ერთად, საკმარისი იქნება პროექტის განსახორციელებლად.
სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია“ გაზსაცავის სამშენებლო სამუშაოებს 2019 წელს დაიწყებს. ხოლო პროექტის ექსპლოატაციაში შესვლა 2022 წელს იგეგმება.

The Reconstruction Credit Institute of Germany (KfW) allocates EUR 150 million to GOGC for the underground gas storage funding purposes
A loan agreement for arrangement of the underground gas storage on Samgori South Dome field has been signed between JSC "Georgian Oil and Gas Corporation" and the Reconstruction Credit Institute of Germany (KfW). The loan agreement envisages allocation of funds for construction of the underground gas storage in the amount of EUR 150 million.
Construction of the underground gas storage will significantly increase the energy security of Georgia. The project will significantly facilitate regulation of the seasonal misbalance between gas supply and consumption in the country and meeting the peak consumption demand during the winter period. In addition, in case of unscheduled, emergency termination of gas import to Georgia, it will be possible to supply the Georgian customers with gas from the gas storage continuously.
Construction of the gas storage will be carried out on the processed oil field of Samgori South Dome near Tbilisi and it will be possible to store up to 300 million cubic meters of gas in it.
Feasibility study and respective engineering-technical documents have already been prepared within the framework of the underground gas storage project development in Georgia. The procedures for selection of the construction company and the environmental protection consultant are underway in accordance with the International Procurement rules.
JSC "Georgian Oil and Gas Corporation" successfully continues negotiations with the European Investment Bank to raise additional USD 100 million for construction of the underground gas storage which will be enough for implementation of the project together with the funds received from KfW.
JSC "Georgian Oil and Gas Corporation" will start the gas storage construction works in 2019. Commissioning of the project is planned in 2022.