მაგისტრალური გაზსადენის 43 კმ-იანი მონაკვეთის მშენებლობისათვის მასალების შესყიდვაზე სატენდერო წინადადება ათმა კომპანიამ წარმოადგინა
22 მარტი, 2013
სატენდერო კომისიამ შემოსული წინადადებების პაკეტები დღეს გახსნა და კომპანიების მიერ შემოთავაზებულ ფასებს გაეცნო. კომისია უახლოეს მომავალში წინადადებებს განიხილავს და აუცილებელი კრიტერიუმის გათვალისწინებით გამარჯვებულს დაასახელებს.
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ ტენდერი თებერვალში გამოაცხადა და ტენდერში მონაწილეობის სურვილი 14-მა კომპანიამ გამოთქვა. ტენდერის საშუალებით დაგეგმილია მილების შეძენა მაგისტრალური გაზსადენის ზესტაფონი-ქუთაისის 23 კმ მონაკვეთის მშენებლობისთვის და მაგისტრალური გაზსადენის გორი-ქარელის მონაკვეთზე 20 კრიტიკული უბნის რეაბილიტაციისათვის.
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მიერ დაფინანსებული ”საქართველოს გაზის და ენერგოინფრასტრუქტურის” პროგრამის მეოთხე ფაზის განხორციელებას იწყებს.
USAID-ის ”საქართველოს გაზის და ენერგოინფრასტრუქტურის” პროგრამის ფარგლებში 2010 წელს აშენდა ფოთი-სენაკის მაგისტრალური გაზსადენი, ამჟამად მიმდინარეობს ქუთაისი-სენაკის 76 კმ მონაკვეთების მშენებლობა. მეოთხე ფაზაზე დაგეგმილი მონაკვეთების მშენებლობა კი 2013 წლის ზაფხულისთვის დაიწყება. პროგრამის დასრულების შემდეგ გაიზრდება საქართველოს მაგისტრალური გაზსადენების სისტემის დასავლეთის მიმართულების გამტარუნარიანობა, რადგან 500 მმ-იან დიამეტრის მილსადენი 700 მმ-იანით ჩანაცვლდება.

Ten Companies Submitted Packages of Bids for the Procurement of Materials for the Construction of 43km Section of the Main Gas Pipeline
22 March, 2013
Ten companies submitted packages of bidding documentation for the procurement of materials for the construction of 43km section of the Main Gas Pipeline, announced by Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC).
Today bidding commission opened the bids and announced prices the bidders proposed. Bidding commission will evaluate the submitted proposals and select the winner in the near future.
GOGC announced invitation for bids in February. Fourteen companies expressed desire to bid. The Bidding envisages procurement of necessary materials for the construction of Zestaponi-Kutaisi 23 km section and the rehabilitation of high-risk segments of Gori-Kareli 20 km section of the Main Gas Pipeline.
Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC) begins implementation of the fourth phase of the USAID Georgian Power and Gas Infrastructure Program (PGIP).
The fourth stage of the program envisages construction of the 700mm Zestaponi-Kutaisi 23 km section of the gas pipeline and rehabilitation of high risk segments on the Gori-Kareli section of the pipeline.
Under the USAID Power and Gas Infrastructure Program (PGIP), the Poti-Senaki section of the main gas pipeline was built in 2010. Currently, constructions of the Senaki-Abasha and Abasha-Kutaisi sections with the total length of 73 km are underway. The construction planned under phase IV will start in spring 2013. After the completion of the program, the capacity of the pipelines will increase as 500mm diameter pipes will have been replaced with 700mm ones.