სს ”ნამახვან ჰესების კასკადმა” წყალტუბოს რაიონის სოფელ ჟონეთში ხიდის კონსერვაცია დაიწყო
”მრავალი საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტის რეკომენდაციების და დასკვნების საფუძველზე ნამახვანის ჰესების კასკადის მშენებლობისათვის საჭიროა საფუძვლიანი საინჟინრო, ეკოლოგიური, კულტურული და სოციალური კვლევების ჩატარება. წინააღმდეგ შემთხვევაში მიგვაჩნია, რომ ნამახვანის პროექტის გაგრძელება იქნება უპასუხისმგებლო გადაწყვეტილება, რამაც შეიძლება გამოუსწორებელი ეკოლოგიური და სოციალური ზიანი შეიძლება მიაყენოს ქვეყანას. აქედან გამომდინარე, ჩვენს მიერ მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება აღნიშნული ხიდების კონსერვაციის შესახებ, რისი ღირებულებაც წარმოადგენს 118 000 ლარს, იმ დრომდე სანამ არ ჩატარდება ზემოთ აღნიშნული სამუშაოები”, - განაცხადა ნამახვან ჰესების კასკადის დირექტორმა გიორგი აბრამიშვილმა.
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის შვილობილმა კომპანიამ სს „ნამახვან ჰესების კასკადმა“ 2012 წლის ზაფხულში ნამახვანის ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობის ფარგლებში მდინარე რიონზე დაიწყო ხიდების მშენებლობა. ხიდები თავის შინაარსით წარმოადგენენ მთლიანად ჰესის მშენებლობის განუყოფელ ნაწილს და მისი მთავარი ფუნქცია იყო ჰესის მშენებლობისათვის აუცილებელი არაგაბარიტული და მძიმე წონიანი ტვირთების ტრანსპორტირება. აღნიშნული ხიდის მშენებლობა საკმაოდ ძვირადღირებულია და მათი ფასი წარმოადგენს 8 000 000 ლარს. ამ ეტაპისთვის შესრულებლი სამუშაოების ღირებულება შეადგენს 3 500 000 ლარს და მის დასრულებისათვის საჭიროა 4 500 000 ლარის დახარჯვა.

JSC Namakhvani HPPs Cascade Puts Bridge Construction in Zhoneti on Hold
JSC Namakhvani HPPs Cascade puts bridge construction in Zhoneti, Tskaltubo Municipality on hold. On 21 March 2013, Giorgi Abramishvili, Director of JSC Namakhvani HPPs Cascade held a press-conference in Georgian Oil and Gas Corporation concerning the bridge conservation issue.
“International and local experts have identified the need for more comprehensive and thorough engineering, ecological, cultural and social studies. Based on the conclusions and recommendations, we think that the continuation of the construction project will be irresponsible of us, as it may cause irreparable ecological and social damage to the country. Therefore, we decided to put the bridge construction on hold (which will cost GEL 118 000) until the abovementioned works are carried out”, said Giorgi Abramishvili.
In summer 2012, in the frames of the Namakhvani HPPs Cascade Construction Project, JSC Namakhvani HPPs Cascade, a subsidiary of JSC Georgian Oil and Gas Corporation, started construction of two bridges on the river Rioni, in the villages of Zhoneti and Tvishi. The Hydro Power Plant project envisaged construction of bridges as part of the access road which were to be used only to transport large-tonnage and off-gauge cargo.
The construction of the bridge is quite expensive and totals to GEL 8 000 000. Gel 3 500 000 have already been spent and the project completion requires GEL 4 500 000.