რომეო მიქაუტაძე და გიორგი ჩიქოვანი, ბაქოში, საერთაშორისო ენერგეტიკულ ფორუმს დაესწრნენ
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე რომეო მიქაუტაძე, საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურ დირექტორთან, გიორგი ჩიქოვანთან ერთად, სპეციალური მიწვევით, ბაქოში გამართულ საერთაშორისო ენერგეტიკულ ფორუმს დაესწრო.
ენერგეტიკის კვირეული, რომელიც ბაქოში ყოველწლიურად იმართება, სამ პრესტიჟულ ღონისძიებას აერთიანებს: საერთაშორისო გამოფენას სახელწოდებით „კასპიის ნავთობი და გაზი“, ენერგეტიკისა და მწვანე ენერგიის საერთაშორისო გამოფენასა და ბაქოს 28-ე ენერგეტიკულ ფორუმს. კვირეულმა 31 მაისიდან 3 ივნისის ჩათვლით გასტანა და მასში 37 ქვეყნიდან 326 კომპანია მონაწილეობდა.
ფორუმზე პანელური სესიები მიეძღვნა ისეთ აქტუალურ თემებს, როგორიცაა გაზის სექტორის ახალი სტრუქტურა; ახალი ენერგეტიკული წესრიგი გარდამავალ პერიოდში; განვითარების სცენარები ახალი გლობალური ენერგეტიკული წესრიგისთვის; საძიებო და წარმოების შესაძლებლობები კასპიის ტექნოლოგიური ინოვაციები ენერგეტიკის სექტორში; მწვანე წყალბადი და ნულოვანი გამონაბოლქვი და ა.შ.
ფორუმის ფარგლებში რომეო მიქაუტაძემ და გიორგი ჩიქოვანმა ორმხრივი შეხვედრა გამართეს აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სახელმწიფო კომპანიის SOCAR პრეზიდენტთან როვშან ნაჯაფთან. შეხვედრაზე SOCAR-თან არსებული მრავალწლიანი, წარმატებული პარტნიორობა განიხილეს და სამომავლო ნაბიჯებსაც შეეხნენ. სასაუბრო თემებს შორის ასევე იყო არაერთი მიმდინარე პროექტი, რომელიც ერთობლივი მუშაობის შედეგად ხორციელდება. მიმდინარე წლისთვის კი SOCAR-ის პრეზიდენტის საქართველოში სამუშაო ვიზიტიც დაიგეგმა.
ბაქოს ენერგეტიკის კვირეულის ოფიციალურად მხარდამჭერები აზერბაიჯანის ენერგეტიკის სამინისტრო და სახელმწიფო ნავთობკომპანია SOCAR არიან.

Romeo Mikautadze, the First Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, attended the International Energy Forum held in Baku together with George Chikovani, General Director of GOGC.
The Energy Week annually held in Baku consists of three prestigious events: International Exhibition "Caspian Oil and Gas", International Exhibition on Energy and Green Energy and 28th Baku Energy Forum. The Energy Week was held from May 31 through June 3 and 326 companies from 37 countries participated in it.
At the Forum, panel sessions were dedicated to important topics, such as a new structure of gas sector; a new energy order in the transitional period; development scenarios for a new global energy order; extraction and production opportunities, Caspian technological innovations in energy sector; green hydrogen and zero emissions etc.
Within the framework of the Forum, Romeo Mikautadze and George Chikovani held a bilateral meeting with Rovshan Najaf, President of SOCAR. At the meeting the parties discussed the long-term successful partnership with SOCAR and the future steps. The discussed topics included a number of current projects which are being implemented as a result of joint work. Visit of the President of SOCAR to Georgia this year was also planned.