ეკონომიკის მინისტრი, ნათია თურნავა, „გარდაბნის თბოსადგურს“ ეწვია
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი, ნათია თურნავა, მინისტრის მოადგილე, დავით თვალაბეიშვილი და "საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის" გენერალური დირექტორი, გია ბახტაძე, გარდაბანში მშენებარე “გარდაბნის თბოსადგურ 2“- ს და შპს “გარდაბნის თბოსადგურს“ ესტუმრნენ.
მინისტრს, კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა, გია ბახტაძემ და “გარდაბნის თბოსადგური 2“-ის ხელმძღვანელმა, მერაბ კიპაროიძემ, ობიექტზე მიმდინარე სამშენებლო სამუშაოები დაათვალიერებინეს.
შპს “გარდაბნის თბოსადგურის“ გენერალურმა დირექტორმა, ლაშა მგელაძემ კი, მინისტრს თბოსადგურის მუშაობის სპეციფიკა გააცნო.
შპს “გარდაბნის თბოსადგურისგან“ განსხვავებით, “გარდაბნის თბოსადგურ 2“-ს ექნება ,,ნულიდან’’ გაშვების ფუნქცია, რაც ნიშნავს, რომ ქვეყნის ელექტროსისტემაში, სიმძლავრის არარსებობის დროს, შესაძლებელი იქნება ელექტროსისიტემისგან დამოუკიდებლად სადგურის გაშვება.
კორპორაციის გენერალურ დირექტორთან ერთად, გარდაბნის თბოსადგურებზე, ასევე იმყოფებოდნენ “ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ ადმინისტრაციის წარმომადგენლები.
შპს „გარდაბნის თბოსადგური“ 2015 წელს შევიდა ექსპლუატაციაში. მისი სიმძლავრე 230 მგვტ-ს შეადგენს. გარდაბნის კომბინირებული ციკლის თბოსადგური, ოპტიმალური საექსპლუატაციო დანახარჯით ქვეყნის ერთ-ერთი უმსხვილესი ენერგომწარმოებელია, რომელმაც 2017 წელს 1,171,145,129 კვტ/სთ ენერგია გამოიმუშავა, რაც ქვეყანაში გამომუშავებული მთლიანი ენერგიის 10%-ზე მეტია.
“გარდაბნის თბოსადგურ 2“ის მშენებლობას, საერთაშორისო ფასთა გამოკითხვის პროცედურის შედეგად შერჩეული ჩინური კომპანია - China Tianchen Engineering Corporation (TCC) აწარმოებს.
პროექტის დასრულება 2019-2020 წლის ზამთრის სეზონისთვის იგეგმება.
პროექტს უდიდესი სტრატეგიული მნიშვნელობა გააჩნია ქართული ენერგეტიკული სისტემის დამოუკიდებლობისთვის, ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოების გასაძლიერებლად და მთლიანად ენერგოსექტორის შეუქცევადი განვითარებისთვის.

Minister of Economy and Sustainable Development, Natia Turnava, Deputy Minister David Tvalabeishvili and General Director of Georgian Oil and Gas Corporation Gia Bakhtadze visited Gardabani-2 TPP and Gardabani TPP LCC. Gia Bakhtadze, General Director of GOGC, and Merab Kiparoidze, Director of Gardabani-2 TPP, showed the Minister construction works on the site.
General Director of Gardabani Thermal Power Plant LCC Lasha Mgeladze, introduced the Minister specifics of the TPP operations. Unlike Gardabani Thermal Power Plant LCC, Gardabani 2 TPP will have a function "launching from zero”, which enables the TPP to be started even during the so-called System Black-out. Along with General Director of GOGC, other representatives of the administration of the company also observed the TPPs.
Gardabani TPP LCC was launched in 2015. Its capacity is 230 MW. It is one of the major power-generating facilities in Georgia with minimum exploitation costs generating 1,171,145,129 kw/h of energy in 2017 which is more than 10% of the total power generated in the country.
Gardabani-2 TPP project is being implemented by the Chinese company - China Tianchen Engineering Corporation (TCC) selected as a result of international request for price quotation procedures. The project is planned to be completed for 2019-2020 winter season.
The project has great strategic importance for the independence of Georgian power system, enhancing energy security of Georgia and for sustainable development of the energy sector in general.