”ჯინდალ პეტროლიუმ ლიმიტედმა” ახალგაბურღული ჭაბურღილიდან ნავთობის მოპოვება დაიწყო
ინდურმა ნავთობკომპანიამ ”ჯინდალ პეტროლეუმ ჯორჯია ლიმიტედმა”, XIBსალიცენზიო ბლოკზე, სამგორის საბადოს სართიჭალის უბანზე ახლადგაბურღული ჭაბურღილიდან ნავთობის მოპოვება დაიწყო. ჭაბურღილი დღეს საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა დავით თვალაბეიშვილმა და საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრმა კახა კალაძემ დაათვალიერეს.
XIB სალიცენზიო ბლოკზე ჭაბურღილის ბურღვა 2013 წლის 26 იანვარს დაიწყო და 8 მარტს დასრულდა. ჭაბურღილი დახრილი პროფილითაა გაბურღული 2450 მეტრზე. დაცდის პროცესში მიღებული იქნა უწყლო ნავთობის სტაბილური შადრევანი დებეტით 24 კუბ. მ. დღე-ღამეში. სამგორის საბადოს აღნიშნულ უბანზე ნავთობის დარჩენილი ამოსაღები მარაგები გეოლოგიური პროგნოზით შეიძლება 2,4 მლნ. ტ-დან 8,7 მლნ.ტ-მდე მერყეობდეს.
ანალოგიურ სამუშაოებს კომპანია აწარმოებს ასევე XIB სალიცენზიო ბლოკის ფარგლებში კრწანისის საბადოზე. ამ საბადოზეც უკვე გაბურღილია ახალი ჭაბურღილი 2003 მეტრ სიღრმეზე. გახსნილია საპროექტო, შუაეოცენური ნალექები და მიმდინარეობს მათი დაცდა. კომპანია ამჟამად ასევე აწარმოებს IX სალიცენზიო ბლოკის ფარგლებში ოკამის ფართობზე პირველი ძებნითი ჭაბურღილის ბურღვას. ჭაბურღილის საპროექტო სიღრმე 3500 მ-ია, ხოლო საპროექტო ჰორიზინტი - ცარცული ნალექები.
როგორც ენერგეტიკის მინისტრმა კახა კალაძემ აღნიშნა, საქართველოში ბევრი კომპანიაა შემოსული, რომელთაც ლიცენზიები აქვთ აღებული ნავთობის მოპოვებაზე; აღმოჩენილი ნავთობი კი ინვესტორებს ქვეყანაში საბურღი სამუშაოების გაგრძელების დამატებით ინტერესებს უჩენს. მინისტრის თქმით, მიმდინარე წელს საქართველოში ნავთობის ძებნა-ძიებასა და მოპოვებაში 84 მლნ. აშშ დოლარის ინვესტირებაა დაგეგმილი.
კორპორაციის გენერალური დირექტორის დავით თვალაბეიშვილის განცხადებით, პირველადი მონაცემებით, აღნიშნულ ტერიტორიაზე შესაძლებელია ნავთობის მოპოვების სერიოზულად გაზრდა. ამ ეტაპისთვის საუბარია იმაზე, რომ უახლოესი 2-3 წლის მანძილზე ამ სფეროში 200 მლნ. აშშ დოლარამდე ინვესტიცია განხორციელდება.
”ჯინდალ პეტროლიუმ ლიმიტედი” ინდური კომპანიაა, რომელიც საქართველოში შვილობილი ოფშორული კომპანია ”ჯინდალ პეტროლიუმ ჯორჯია ლიმიტედის” მეშვეობით 2009 წლიდან აწარმოებს ნავთობისა და გაზის ძებნა-ძიებისა და მოპოვების ოპერაციებს ხუთი სალიცენზიო ბლოკის (VIIA, IX, X, XIB და XIIIA) ფარგლებში. ”ჯინდალ პეტროლიუმ ჯორჯია ლიმიტედი” ხელშეკრულებებით დადგენილი მინიმალური სამუშაო პროგრამის ფარგლებში ოთხ ბლოკზე აწარმოებს ძებნა-ძიებით ოპერაციებს, ხოლო XIB ბლოკზე ძებნა-ძიებასთან ერთად ახორციელებს ნავთობისა და მომყოლი გაზის მოპოვებას.

David Tvalabeishvili, General Director of Georgian Oil and Gas Corporation and Kakhi Kaladze, Minister of Energy and Natural Resources today observed Sartichala area of Samgori Field where an Indian company, Jindal Petroleum Georgia Limited has started oil production from a newly drilled well.
The company carried out drilling operations on XIB license block from January 26, 2013 to March 8, 2013. While conducting testing operations on a 2450 m deep declined well, stable blow out of dry crude oil occurred releasing 24 cubic meters of oil per day. According to geological forecasts, volume of oil, available for extraction in this area, ranges between 2.4 million and 8.7 million tons.
The company carries out similar works within the XIB license block on Krtsanisi field as well where it has already drilled a new well at a depth of 2003 m and reached middle-eocene target zone. Currently the well is being tested. The company is also engaged in drilling the first exploratory well in Okami area, Design depth of the well – 3500 m, target horizon - a cretaceous deposits.
As the Energy Minister pointed out, there are many investment companies in Georgia holding oil exploration licenses. After exploring oil they become motivated to proceed drilling operations in the country. The minister also stressed that this year Georgia plans to attract approximately USD 84 mln investment in oil exploration operations.
David Tvalabeishvili, General Director of Georgian Oil And Gas Corporation said that according to preliminary data, production on the field is likely to increase significantly. In the next 2- 3 years the sector will attract up to USD 200 mln investment.
Jindal Petroleum Limited is an Indian company conducting oil and gas exploration and production works in Georgia on five license blocks - Vll a, lX, X, Xlll a and Xl b through the off-shore subsidiary Jindal Petroleum Georgia Limited since 2009.
Jindal Petroleum Georgia conducts exploration works on four license blocks within the framework of the Minimal Work Program stipulated by the Agreement and on block Xl b oil and associated gas production works are carried out as well.