გიორგი ჩიქოვანი გაზის საერთაშორისო კონფერენციაზე მოხსენებით წარსდგა
ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა გიორგი ჩიქოვანმა, რუმინეთში, ქალაქ ბუქარესტში გაზის საერთაშორისო კონფერენციის ფარგლებში ორგანიზებულ მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა, რომელიც მიეძღვნა გაზის მიწოდების უსაფრთხოების საკითხებს რეგიონში შექმნილი რეალობის გათვალისწინებით. კერძოდ, საუბარი შეეხო ევროპაში ენერგომატარებლების იმპორტის დივერსიფიკაციასა და მოწოდების უზრუნველსაყოფად საჭირო მარეგულირებელ ჩარჩოს. გიორგი ჩიქოვანმა მონაწილეობა მიიღო პანელის მუშაობაში, რომელიც შეეხებოდა გაზის მარაგების დივერსიფიკაციას, ბუნებრივი აირის შიდა წარმოებას, გაზის ინფრასტრუქტურას და სხვ. თავის გამოსვლაში, მან ყურადღება გაამახვილა საქართველოს, როგორც სატრანზიტო ქვეყნის მზარდ როლსა და სამომავლო გეგმებზე.
„საქართველომ, ბოლო წლებში, შეძლო ენერგორესურსების მიწოდების დივერსიფიცირებული და მდგრადი სისტემის ჩამოყალიბება და ამ შედეგით მაგალითი შეიძლება იყოს იმ ქვეყნებისთვის, რომელთა ენერგომომარაგება ერთ მიმწოდებელზეა დამოკიდებული. ჩვენი ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოების ფორმულას წარმოადგენს დივერსიფიკაცია, რეგიონული ინტეგრაცია, საერთაშორისო ვაჭრობის ხელშეწყობა, რეგიონული ინფრასტრუქტურისა და განახლებად ენერგეტიკაში ინვესტირება,“ - განაცხადა გიორგი ჩიქოვანმა.
ნავთობისა და გაზის კორპორაციის ხელმძღვანელმა ასევე გაამახვილა ყურადღება საქართველოდან ევროპის ბაზარზე როგორც ელექტროენერგიის, ისე განახლებადი ენერგიის წყაროების, მაგალითად, მწვანე წყალბადის ექსპორტის შესაძლებლობებზე. „საქართველოს, რომელსაც უზარმაზარი ჰიდრორესურსები გააჩნია, შეუძლია მწვანე წყალბადის წარმოება და ექსპორტი. საერთაშორისო ენერგოვაჭრობა სწრაფად ვითარდება და დარწმუნებული ვარ, რომ მალე ჩვენი, როგორც სატრანზიტო ქვეყნის როლი კიდევ უფრო გაიზრდება და დამატებით, სუფთა ენერგიის მიმწოდებლის ფუნქციასაც შევიძენთ,“ - აღნიშნა გიორგი ჩიქოვანმა. კონფერენციაზე მონაწილეობდნენ დელეგაციები ისეთი ქვეყნებიდან, როგორიცაა აზერბაიჯანი, საბერძნეთი, ბულგარეთი, რუმინეთი, მოლდოვა, სერბეთი, უკრაინა, უნგრეთი, ალბანეთი, თურქეთი და საქართველო.
მონაწილეობდნენ დელეგაციები ისეთი ქვეყნებიდან, როგორიცაა აზერბაიჯანი, საბერძნეთი, ბულგარეთი, რუმინეთი, მოლდოვა, სერბეთი, უკრაინა, უნგრეთი, ალბანეთი, თურქეთი და საქართველო.

George Chikovani delivers a speech at the Romanian International Gas Conference (RIGC)
George Chikovani, General Director of GOGC, participated in the work of the Ministerial Panel organized within the framework of RIGC in Bucharest, Romania dedicated to security of gas supply considering the reality created in the region. In particular, diversification of import of energy resources to Europe and the regulatory framework for securing supply were discussed. The Ministerial Panel covered issues like diversification of gas reserves, domestic production of natural gas, gas infrastructure etc. In his speech, Mr. Chikovani focused on the growing role of Georgia as a transit country and its future plans.
"In recent years Georgia managed to establish a diversified and sustainable system of supply of energy resources and it may be a good showcase for the countries whose energy supply depends on a single supplier. The formula for energy security of Georgia is diversification, regional integration, supporting cross-border trade, investments in regional infrastructure and renewable energy", – stated George Chikovani.
The head of GOGC also focused on the opportunities of export of electricity as well as renewable energy sources, for example, green hydrogen to the European market from Georgia. "Georgia with its huge hydro resources can produce and export green hydrogen. Cross-border energy trading is developing very fast and I am sure that our role as a transit country will increase soon and we will supply additional volumes of clean energy", - stated George Chikovani.
Delegations from Azerbaijan, Greece, Bulgaria, Romania, Moldova, Servia, Ukraine, Hungary, Albania, Turkey and Georgia participated in RICS.