გიორგი ჩიქოვანი აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალური გაზსადენის ნატახტარი-ლეხურას 31 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობის პროცესს გაეცნო
19 აგვისტო, 2022
საქართველოს ნავთობის და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა, გიორგი ჩიქოვანმა, აღმოსავლეთ-დასავლეთის 700 მმ-იანი მაგისტრალური გაზსადენის ნატახტარი-ლეხურას (იგოეთი) 31 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობის პროცესი დაათვალიერა.
პროექტს, ნავთობისა და გაზის კორპორაცია, ბიზნეს გეგმისა და ბუნებრივი გაზის სატრანსპორტო ქსელის განვითარების 10 წლიანი გეგმის საფუძველზე, საკუთარი სახსრებით ახორციელებს. 31 კილომეტრიან მონაკვეთის მშენებლობაზე, ჯამში, დაახლოებით, 8 მილიონ ლარზე მეტი გაიხარჯა. ნატახტარი-ლეხურას 31 კილომეტრიანი სიგრძის მონაკვეთიდან 14 კმ-დე სიგრძის მონაკვეთის (ქსანი-ლეხურა) მშენებლობა 2019 წლის ზაფხულში დასრულდა. დარჩენილი 17,5 კმ-იანი მონაკვეთის (ნატახტარი-ქსანი) სამშენებლო სამუშაოები კი ამჟამად მიმდინარეობს, რომელსაც შპს „რაპიდ ინჯინიირინგ & კონსტრაკშენ“-ი ახორციელებს. დასრულება მიმდინარე წელსაა ნავარაუდევი.
ამჟამად, დასავლეთ საქართველოს გაზმომარაგება წარმოებს ,,საგურამო-ქუთაისის” მაგისტრალური გაზსადენით, რომელიც ექსპლუატაციაში 60-იანი წლების ბოლოს შევიდა. იმის გამო, რომ მისი ტექნიკური მდგომარეობა ამ დროიდან აღარ გაუმჯობესებულა და ვერ აკმაყოფილებდა თანამედროვე სტანდარტებს, საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ სრულიად ახალი, უახლეს მიდგომებზე მორგებული მაგისტრალური გაზსადენის მშენებლობა წამოიწყო.
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა, გიორგი ჩიქოვანმა მიმდინარე სამუშაოები ადგილზე შეისწავლა და თითოეულ განხორციელებული თუ დაგეგმილი ეტაპის შესახებ ინფორმაცია უშუალოდ პროექტის ხელმძღვანელებისგან მიიღო.
„ეს პროექტი, თავისი მასშტაბურობით, დიდ როლს შეასრულებს მოსახლეობის უწყვეტი გაზით, შეუფერხებლად მომარაგების საქმეში. კორპორაციის გუნდმა საკმაოდ რთული და შრომატევადი სამუშაოები შეასრულა. გაზსადენის მშენებლობა საკმაოდ ბევრ დეტალთან და სირთულესთანაა დაკავშირებული და მიხარია, რომ თითოეულ გამოწვევას ეს გუნდი წარმატებულად გაუმკლავდა“,- განაცხადა გიორგი ჩიქოვანმა.

The project is implemented by GOGC using its own funds, on the basis of the Business Plan and 10-Year Natural Gas Transmission Network Development Plan. More than 8 million GEL have been spent on construction of the 31 km section in total. Out of Natakhtari-Lekhura 31 km section, construction of 14 km section (Ksani-Lekhura) was finalized in summer, 2019. Construction works of the remaining 17,5 km section (Natakhtari-Ksani) are currently being performed by "Rapid Engineering & Construction" LLC. Finalization of construction is scheduled for the next year.
Currently, gas supply of the West Georgia is provided by "Saguramo-Kutaisi" main gas pipeline which became operational in the late 1960s. Due to the fact that its technical condition has not been improved since than and does not meet the modern standards, GOGC commenced construction of a brand-new main gas pipeline, accommodated to the state-of-the-art approaches.
Giorgi Chikovani, General Director of GOGC examined the ongoing works onsite and obtained information about each performed or planned stage directly from the project managers.
"Due to its large scale, this project will play a significant role in providing continuous, uninterrupted gas supply of the population. GOGC team performed very complicated and labor-extensive works. Pipeline construction is associated with very many details and difficulties and I am happy that this team has successfully overcome each challenge", - stated Giorgi Chikovani.