ენერგეტიკული გაერთიანების სამდივნოს წევრების ვიზიტი და თანამშრომლობის შესახებ ურთიერთგაგების მემორანდუმის პირველი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
19 ოქტომბერი, 2021
სასაქონლო ბაზრების ლიბერალიზაციასა და დიჯიტალიზაციასთან დაკავშირებით თანამშრომლობის შესახებ ურთიერთგაგების მემორანდუმის ფარგლებში, ენერგეტიკული გაერთიანების სამდივნოს წევრებთან, პირველი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. მემორანდუმი, „ენერგეტიკულ გაერთიანებას“, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, EBRD-ს, სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციასა“ (სნგკ) და შპს „საქართველოს გაზის ტრანსპორტირების კომპანიას“ (სგტკ) შორის 2021 წლის ივლისში გაფორმდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს ბუნებრივი გაზის სექტორში არსებული მდგომარეობა, მათ შორის შპს „საქართველოს გაზის ბირჟის“ (GGEX), როგორც „სნგკ“-ს და „სგტკ“-ს შვილობილი კომპანიის, ჩამოყალიბება. კომპანია 15 ოქტომბერს დაარსდა, რაც წარმოადგენს მნიშვნელოვან ნაბიჯს საქართველოში ბუნებრივი გაზის კონკურენტული ბაზრის განვითარების მიმართულებით. მხარეებმა ასევე განიხილეს ერთობლივი სამუშაო ჯგუფის სამოქმედო გეგმის პირველადი პროექტი, რომელიც გაზის ბირჟის ფუნქციონირების პროცესის შემდგომ ხელშეწყობასა და საკვანძო პრიორიტეტებზე ფოკუსირებას უზრუნველყოფს.
გარდა ამისა, ვიზიტის ფარგლებში ენერგეტიკული გაერთიანების სამდივნოს წარმომადგენლებმა გამართეს ორმხრივი სამუშაო შეხვედრები საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის, სს „საქართველოს ენერგეტიკული ბირჟის“, „სნგკ“-სა და „სგტკ“-ს წარმომადგენლებთან რიგი აქტუალური საკითხების განსახილველად, რომელიც ეხებოდა ბუნებრივი გაზის ბაზრის წესების პროექტს, საჯარო მომსახურების ვალდებულებების სქემას, სატარიფო სისტემის გამოწვევებს და ასევე ბაზრის განვითარების სხვადასხვა საკითხს.

This week, the first working meeting took place within the framework of the Memorandum of Understanding (MoU) signed in July 2021 between the representatives of the Energy Community Secretariat, EBRD, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, JSC Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC) and Georgian Gas Transportation Company LLC (GGTC) regarding cooperation on the liberalization and digitalization of commodities markets.
The parties discussed the current state of play in the gas sector including the legal establishment of the Ltd Georgian Gas Exchange (GGEX), as a subsidiary of GOGC and GGTC. Its incorporation on 15 October constitutes a landmark development in the creation of a competitive gas market in Georgia. The parties also put forward an initial draft action plan to further address and streamline the process towards operationalizing the gas exchange.
Back-to-back with this meeting, representatives of the Energy Community Secretariat held bilateral working meetings with gas stakeholders to discuss a number of pressing issues, including draft gas market rules, concerns regarding the tariff system and the public service obligation (PSO) scheme as well as market developments.