გიორგი ჩიქოვანი SOCAR-ის პრეზიდენტს, როვშან ნაჯაფს შეხვდა
გაზის ტრანსპორტირებისა და საცავის ინფრასტრუქტურის განვითარება და თანამშრომლობის გაფართოება იყო შეხვედრის მთავარი თემა, რომელიც საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურ დირექტორს, გიორგი ჩიქოვანსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სახელმწიფო ნავთობის კომპანიის (SOCAR) პრეზიდენტს, როვშან ნაჯაფს შორის ბაქოში გაიმართა.
შეხვედრის მიზანს ორი ქვეყნის სახელმწიფო კომპანიებს შორის არსებული მჭიდრო პარტნიორული ურთიერთობის კიდევ უფრო გაღრმავება და სამომავლო ნაბიჯების დაგეგმვა წარმოადგენდა. საუბარი შეეხო მიმდინარე პროექტების პერსპექტივას, საჭიროებებსა და მათი მოგვარების გზებს.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ეკონომიკის სფეროში, მათ შორის, ენერგეტიკულ სექტორში აზერბაიჯანსა და საქართველოს შორის არსებულ სტრატეგიულ პარტნიორობას, რომელიც წარმატებულად ვითარდება. ხაზი გაესვა ერთობლივი მასშტაბური ენერგეტიკული და სატრანსპორტო პროექტების მნიშვნელობასა და საქართველოს როლის გაძლიერებას კასპიის ნავთობისა და გაზის ტრანზიტისა და ენერგეტიკული უსაფრთხოების ამაღლების საქმეში.
განსახილველ საკითხებს შორის აგრეთვე იყო პროექტები, რომლებიც ევროპაში აზერბაიჯანული გაზის მოცულობების ზრდას გულისხმობს.
„საქართველოს ენერგეტიკული უსაფრთხოების კუთხით SOCAR-ისა და ზოგადად, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის როლი, როგორც სტრატეგიულიპარტნიორისა, ძალიან დიდია. შესაბამისად, მათთან მჭიდრო კონტაქტების არსებობა და ყოველდღიური მუშაობა გადამწყვეტია, რათა ჩვენი ქვეყნისთვის, რეგიონისა და ევროპისთვის მნიშვნელოვანი პროექტების იმპლემენტაცია მაქსიმალურად ოპერატიულად მოხდეს“, - განაცხადა გიორგი ჩიქოვანმა.
საქართველოდან ბაქოში ჩასული დელეგაციის შემადგენლობაში შედიოდნენ ნავთობისა და გაზის კორპორაციის, გაზის ტრანსპორტირების კომპანიისა და ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს წარმომადგენლები. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი, აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში, ზურაბ პატარაძე.

Development of gas transportation and storage infrastructure and expansion of cooperation were the main topics of the meeting held between George Chikovani, General Director of GOGC and Rovshan Najaf, President of State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) in Baku.
The goal of the meeting was to strengthen the close partner relations with the state companies of the two countries and plan the future steps. Prospects, needs of the current projects and ways of meeting these needs were discussed at the meeting.
Particular attention was paid to strategic partnership between Azerbaijan and Georgia in the energy sector which is developing successfully. Significance of joint large-scale energy and transport projects and enhancement of the role of Georgia in increasing the Caspian oil and gas transit and energy security were emphasized.
The issues to be discussed included projects envisaging increase of Azerbaijani gas volumes in Europe.
"In terms of energy security of Georgia, the role of SOCAR and Azerbaijan Republic in general as a strategic partner is very high. Therefore, maintaining close contact and daily work with them are vital for prompt implementation of projects significant for our country, the region and Europe", - stated George Chikovani.
The delegation from Georgia consisted of representatives of GOGC, Georgian Gas Transportation Company and Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. The meeting was also attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Azerbaijan, Zurab Pataradze.