„საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ“ და ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტომ ფრონტერას წინააღმდეგ დავა მოიგეს
21 აპრილი, 2020
2020 წლის 17 აპრილს, საერთაშორისო საარბიტრაჟო ტრიბუნალმა, ერთის მხრივ, სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციასა“ და ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტოს, ხოლო მეორეს მხრივ, „ფრონტერა რისორსიზ ჯორჯია კორპორეიშენსა“ და „ფრონტერა აშშ-ის“ შორის წარმოშობილ სადავო საკითხებთან დაკავშირებით საბოლოო გადაწყვეტილება გამოიტანა, რომელიც 1997 წლის 25 ივნისის პროდუქციის წილობრივი განაწილებისა და გადამამუშავებელი ქარხნის შესწავლის შესახებ კონტრაქტიდან გამომდინარეობს.
საარბიტრაჟო ტრიბუნალმა მხარი დაუჭირა სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციისა“ და სსიპ ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტოს მიერ კონტრაქტის ნორმათა ინტერპრეტაციას და მათი სასარჩელო მოთხოვნების აბსოლუტური უმრავლესობა დააკმაყოფილა.
სხვა საკითხებთან ერთად, საარბიტრაჟო ტრიბუნალმა დაადგინა, რომ „ფრონტერა რისორსიზ ჯორჯია კორპორეიშენმა“ არსებითად დაარღვია კონტრაქტი, რაც ძებნა-ძიების ფართობის (მთელი სალიცენზიო ტერიტორიის 99%) სახელმწიფოსთვის დაბრუნებაზე უარის თქმაში გამოიხატა.
გადაწყვეტილების მიხედვით, ფრონტერას დაევალა სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ მიერ გადახდილი ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის მოსაკრებლის თანხა და ასევე, მოსარჩელეების მიერ საარბიტრაჟო წარმოებასთან დაკავშირებით გაწეული ხარჯები აანაზღაუროს. საარბიტრაჟო ტრიბუნალმა, აგრეთვე, დააკმაყოფილა შეუამდგომლობა „ფრონტერა რისორსიზ ჯორჯია კორპორეიშენისა“ და „ფრონტერა აშშ-ის“ შეგებებული სასარჩელო მოთხოვნების გამოთხოვის თაობაზე და ამ მოთხოვნებთან დაკავშირებით წარმოება შეწყვიტა. კონტრაქტის მიხედვით, საარბიტრაჟო ტრიბუნალის გადაწყვეტილება საბოლოოა.
ამჟამად, სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია“ და სსიპ ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტო საარბიტრაჟო ტრიბუნალის მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილების აღსრულებისაკენ მიმართულ შემდგომ ნაბიჯებსა და კონტრაქტით მინიჭებული სხვა უფლებების განხორციელების საკითხებს განიხილავენ.

On April 17, 2020 the International Arbitration Tribunal rendered its final award as to the matters in dispute between JSC Georgian Oil and Gas Corporation and LEPL State Agency of Oil and Gas of Georgia, on the one part, and Frontera Resources Georgia Corporation and Frontera Resources US LLC, on the other part, arising out of Production Sharing Contract and Refinery Study dated 25 June 1997.
The Arbitration Tribunal has upheld the Claimants’ interpretation of the contract and satisfied a vast majority of the claims raised by JSC Georgian Oil and Gas Corporation and LEPL State Agency of Oil and Gas of Georgia. Among the issues decided by the Arbitration Tribunal, it ruled that the Respondent - Frontera Resources Georgia Corporation committed material breach of the contract by refusal to relinquish and return to the State the exploration area, which represents almost 99% of the entire contract area.
According to the award Frontera Resources Georgia Corporation and Frontera Resources US LLC are obligated to reimburse the amount of the mineral usage tax payed by JSC Georgian Oil and Gas Corporation on behalf of Frontera Resources Georgia Corporation as well as the costs incurred by the claimants with regard to the arbitration proceedings.
The Arbitration Tribunal has also accepted withdrawal of and dismissed the counterclaims filed by Frontera Resources Georgia Corporation and Frontera Resources US LLC. The award of the Arbitration Tribunal is final and binding on the parties, in accordance with its terms and the contract.
Currently, JSC Georgian Oil and Gas Corporation and LEPL State Agency of Oil and Gas of Georgia are considering further steps aimed at enforcement of the award and implementation of the rights and remedies granted under the contract.