ენერგეტიკის მინისტრმა, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა და კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა მაგისტრალური გაზსადენების სისტემის კახეთის განშტოების ”რუსთავი-საგარეჯოს” 25კმ-იანი მონაკვეთის მშენებლობის სამუშაოები მოინახულეს
07 მარტი, 2014
საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრმა, ვიცე-პრემიერმა კახა კალაძემ, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა დავით ნარმანიამ და საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა დავით თვალაბეიშვილმა მაგისტრალური გაზსადენების სისტემის კახეთის განშტოების ”რუსთავი-საგარეჯოს” 25კმ-იანი მონაკვეთის მშენებლობის სამუშაოები მოინახულეს.
სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ“ მაგისტრალური გაზსადენების სისტემის კახეთის განშტოების ”რუსთავი-საგარეჯოს” 25კმ-იანი მონაკვეთის მშენებლობის სამუშაოები დაიწყო. სამუშაოებს ტენდერში გამარჯვებული კომპანია შპს “კომფორტმშენ XXI“ აწარმოებს.
300 მმ-იანი დიამეტრის გაზსადენის მონაკვეთის მშენებლობის შემდეგ უზრუნველყოფილი იქნება მთლიანად კახეთის რეგიონის უწყვეტი გაზმომარაგება ე.წ. წრიული მიწოდების სისტემის გამოყენებით. პროექტის ღირებულებაა 5 194 207 ლარი. სამუშაოების დასრულება მიმდინარე წლის სექტემბერშია დაგეგმილი.
კახეთის რეგიონს საბჭოთა პერიოდში გაზი “რუსთავი-თელავის“ გაზსადენით მიეწოდებოდა. 1990-იან წლებში გაზის დანაკარგების გაზრდის გამო კახეთის გაზმომარაგება შეწყდა და დაიწყო მილების დატაცება. ამ პერიოდში მთლიანად გაიძარცვა “რუსთავი-თელავის“ გაზსადენის “რუსთავი-საგარეჯოს“ 25კმ-იანი მონაკვეთი. კახეთის რეგიონი დღემდე ბუნებრივ აირს მხოლოდ ჟინვალის მხრიდან იღებს. ამ ეტაპზე, დღის წესრიგში დგას კახეთის გაზმომარაგების სისტემის სრულყოფა და მილსადენების ფუნქციონირების საიმედოობის ამაღლება.

Energy Minister, Minister of Regional Development and Infrastructure and General Director of GOGC visited construction works on the Rustavi-Sagarejo 25 km section of the Kakheti main gas pipeline
07 March, 2014
On March 7, 12:00 a.m. Kakha Kaladze, Minister of Energy, Vice-Prime Minister, David Narmania, Minister of Regional Development and Infrastructure and David Tvalabeishvili, General Director of Georgian Oil and Gas Corporation visited construction works on the Rustavi-Sagarejo 25 km section of the Kakheti main gas pipeline.
JSC Georgian Oil and Gas Corporation has started construction works on the Rustavi-Sagarejo 25 km section of the Kakheti main gas pipeline. A tender winning company - Komfortmsheni XXI is carrying out rehabilitation works.
The construction of DN 300 Rustavi-Sagarejo pipeline section will ensure secure supply of natural gas to the Kakheti region via so called ‘ring type’ system. The project costs 5 194 207 GEL. Construction works are expected to be completed in September 2014.
In the Soviet Union, Kakheti region was supplied with natural gas through the Rustavi-Telavi gas pipeline. In the 90s of the last Century, gas delivery to Kakheti Region was stopped and pipes were plundered. Rustavi-Sagraejo 25 km section of the Rustavi-Telavi pipeline was completely stolen at that time. Currently Kakheti region receives its gas supply only from the Zhinvali branch. Therefore it is necessary to upgrade Kakheti gas supply system and increase the pipeline performance as well as its reliability.